Kas geriau: mineralinė vata ar putų polistirolas?

Dvi pagrindinės pastatų fasadų šiltinimui naudojamos medžiagos – putų polistirolas ir mineralinė vata. Putų polistirolas kitaip dar vadinamas polistirenu ir žymimas EPS. Mineralinė vata dažnai vadinama akmens vata. Abiejų medžiagų šiluminės varžos koeficientai yra panašūs. Taigi, šių medžiagų vienodo storio termoizoliacinių plokščių energijos sąnaudų ekonomija beveik tokia pati. Kitos šių medžiagų savybės skiriasi.

Putų polistirolas. Pagrindinės savybės 

Putų polistirolas – labai lengva medžiaga su puikiomis mechaninėmis savybėmis (atsparumas plėšimui – maždaug 80 kPa, atsparumas suspaudimui – maždaug 130 kPa).

Putų polistirolas nesugeria drėgmės ir nepraranda savo termoizoliacinių savybių net ir pastoviai veikiamas vandens.

Vandens garų perdavimo koeficientas gana žemas – maždaug 12x10–6 g/(mhPa), bet retkarčiais putų polistirolo sluoksnyje atsirandanti vandens garų kondensacija rimtesnių problemų nesukelia. Beje, polistirolo vandens garų pralaidumas nenusileidžia, o daugeliu atvejų lenkia, pagrindinių statybinių medžiagų, kurios sudaro tą pačią apšildomą sieną, analogiškus rodiklius.

Putų polistirole nėra jokių sveikatai kenksmingų medžiagų.

Garso izoliacinės savybės nėra išskirtinai aukštos.

Putų polistirolas pažeidžiamas aukštesnėje kaip +80 °C temperatūroje, o taip pat yra neatsparus daugeliui organinių tirpiklių.

Fasadų šiltinimo sistemose galima naudoti putų polistirolą, kuris atitinka EN 13163:2004 standarto reikalavimus CS(10)70 arba CS(10)80 (70 arba 80 kPa jėga spaudžiamo putų polistirolo deformacija neviršija 10 %).

Medžiagos gamintojas papildomai turi pateikti patvirtinimą, kad medžiaga yra nedegi ir savaime gęstanti bei išlaikanti stabilius gabaritus. Iš išlaikytų blokų (įprastai 6–8 savaites) išpjautos putų polistirolo plokštės turi išlikti plokščios ir nekeisti savo gabaritų.

Leidžiama naudoti ne didesnes kaip 120x60 cm plokštes.

Šiuo metu rinkoje siūlomos baltos, taškuotos arba grafito (pilkos) spalvos EPS plokštės. Šios plokštės skiriasi ne tik savo spalva, bet ir šilumos laidumo koeficientu – pilkojo šiluminės savybės apie 20 % geresnės nei baltojo polistirolo. Nuomonė apie mažesnį pilkos spalvos plokščių sukibimą su klijuojamaisiais mišiniais nepagrįsta – plokščių spalva neturi jokios įtakos plokščių sukibimui.

Be įprasto EPS polistirolo naudojamas ir ekstrūdinis polistirolas (XPS). Jis atsparesnis mechaniniams pažeidimams, smūgiams, atsparesnis mikroorganizmams, drėgmei, gruntiniam ir lietaus vandeniui. Naudojamas cokoliams, rūsiams, pamatams arba visuomeninės paskirties pastatų galinėms sienoms, kampams ir vietoms prie laiptinių apšiltinti. Individualioje statyboje jo panaudojimo būtinybė abejotina.

Daugiau: Šiltinimo sistemoms reikalingos medžiagos ir darbų aprašymas. 

Pagrindinės mineralinės vatos savybės

Mineralinė vata yra atspari aukštai temperatūrai. Vatos pluoštas gaminamas iš natūralaus lydytis pradėjusio akmens, kuris dvi valandas veikiamas aukštesne kaip 1000 °C temperatūra. Mineralinė vata yra priskiriama prie nedegių ir nesprogių medžiagų, taip pat atspari daugeliui cheminių medžiagų. Vandens garų perdavimo koeficientas yra ypač aukštas – maždaug 480x10–6 g/(mhPa).

Mineralinė vata gerai atstumia vandenį ir jo neįgeria. Veikiant slėgiui, vanduo gali būti įstumtas į plokštes, bet drėgnos akmens vatos plokštės greitai džiūsta.

Mineralinės vatos plokštės yra gana sunkios, minkštos ir palyginti nestiprios. 40 kPa jėga sukelia maždaug 10 % deformaciją. Labiau deformacijai pasiduodanti vata fasadų šiltinimui negali būti naudojama.

Šių plokščių pluoštinė struktūra užtikrina puikią garso izoliaciją.

Fasadų šiltinimo sistemose gali būti naudojamos dviejų tipų vatos plokštės. Pirmosios – su netvarkinga pluošto struktūra (tankis nuo 120 iki 160 kg/m3, atsparumas plokštės paviršiui statmenam lūžiui >10 kPa), o jų gabaritai 50–60 cm x 100–120 cm. Antrosios – tai plokštės su lygiagrečiai ir statmenai plokštės paviršiui išsidėstyta sluoksniuoto pluošto struktūra (tankis nuo 80 iki 120 kg/m3). Dėl pailgos formos (standartiniai matmenys 20x120 cm) šios plokštės dažnai vadinamos juostinėmis plokštėmis. 

Mineralinės vatos ir putų polistirolo savybių palyginimas

Savybės / termoizoliacinė medžiaga Fasadinis putų polisirolas Mineralinė vata
Vidutinis šilumos laidumo koeficientas, λᴅ W/(mK) 0,039–0,040 (įprastas EPS) 0,035 (Paroc LINIO 10)
0,032–0,033 (pilkas EPS) 0,037 (Paroc LINIO 15)
0,033 (ekstrūdinis XPS)  
Vandens garų perdavimo koeficientas, g/(mhPa) 12x10–6 480x10–6
Jėga, kuria spaudžiama medžiaga, deformuojama ne daugiau 10 %, kPa 70 ar 80 40
Tinkamumas mechaniniam apdorojimui (pjovimui, lankstymui,gręžimui) labai geras geras
Tinkamumas paviršiaus lyginimui šlifuojant labai geras ribotas
Priešgaisrinė klasifikacija neperduodanti ugnies nedegi / nesprogi
Atsparumas natūraliam dėvėjimuisi ribotas geras
Atsparumas mikroorganizmams geras labai geras
Leistinas montavimo aukštis statybŲ aikštelėse keletas aukštų neribojama
Atsparumas organiniams tirpikliams neatspari visiškai atspari
1 m2 10 cm storio termoizoliacinės plokštės svoris (su klijų ir mineralinio tinko sluoksniu) (kg) maždaug 15 maždaug 30
Paviršiaus padengimui tinkamas tinkas mineralinis tinkas mineralinis tinkas
silikatinis tinkas silikatinis tinkas
silikoninis tinkas silikoninis tinkas
silikatinis-silikoninis tinkas silikatinis-silikoninis tinkas
akrilinis tinkas

Išvados

Mineralinė vata stabdo ugnies plitimą. Ši savybė ypač svarbi apšiltinant aukštus pastatus, specialiosios paskirties pastatus (ligonines, mokyklas, pramogų centrus ir kitas viešąsias patalpas), degių medžiagų saugyklas. Mineralinė vata naudojama ir didelės drėgmės pastatuose (viešojo maitinimo virtuvėse, skalbyklose, vandens valymo įrenginiuose, automobilių plovyklose, viešosiose pirtyse ir kt.). Mineralinė vata yra geras triukšmo izoliatorius – tinka esant aukštam triukšmo lygiui. Vatos plokštės yra lanksčios, todėl nepakeičiamos pastatams su lenktomis sienomis.

Fasadų šiltinimas putų polistirolu tinka naujų pastatų šiluminei izoliacijai ar apšiltinant senos statybos daugiabučius bei individualius namus. Vienas esminių polistirolo privalumų – kaina: mineralinė vata yra kur kas brangesnė nei putų polistirolas. Fasado apdailos kaina. Papildomų medžiagų ir darbų kaina. Polistirolas yra beveik 10 kartų lengvesnis už vatą, patogus transportuoti ir sandėliuoti. Mechaniniai putų polistirolo tvirtinimo darbai yra pigesni, nes tvirtinti galima tik plastikiniais fiksatoriais (akmens vatai tvirtinti būtina naudoti inkarus su metaliniais kaiščiais). Polistirolo plokštes žymiai paprasčiau apdoroti, jas lengva pjaustyti ir formuoti. Dėl šių priežasčių išlaidos vatos sistemų įrengimui yra maždaug 20–30 % didesnės. Nors mineralinės vatos priešgaisrinės savybės yra geresnės, bet Vokietijoje per visą laiką, kai polistirolas naudojamas fasadų šiltinimui, neužfiksuotas nė vienas ugnies persidavimo per šiltinimo sistemą atvejis. Polistirolas lengvas ir mažai apkrauna sieną. Retkarčiais putų polistirolo sluoksnyje atsirandanti vandens garų kondensacija reikšmingų padarinių nesukelia.

Mineralinę vatą ir polistirolą galite įsigyti visose mūsų parduotuvėse. Internetu neparduodame.

Iškilus neaiškumams, parašykite arba kreipkitės į mūsų vadybininkus – šios srities specialistus. Fasadų šiltinimo ir apdailos konsultacijos. Konsultacijos nemokamos.

(Balsų: 10)

Klausti ar komentuoti galite po kiekvienu straipsniu.
Atsakymą į klausimą rasite šiame puslapyje ir savo el. pašte.Komentarai

Darius
Laba diena norėciau suzinot kuom geriau butu apsiltinti nama ar akmens vata ar polistirolu nes fasada noriu klijuoti plitelėmis.namas pamurytas is aeroc250 mmplocio blokeliu
Iris (Saulius)
Laba diena,
Rekomenduojame apšildyti pilku polistirolu NEO EPS-70, fasadinis.
Daugiau informacijos rasite: http://www.iris.lt/prekes/fasadai/mineraline-vata-ar-polistirolas/
Gediminas
Laba diena. Norėčiau sužinoti, kuo geriau būtų apšiltinti daugiabučio blokinio namo pirmo aukšto, po kuriuo yra nešildomas rūsys, grindis: akmens vata ar polistirolu? Ačiū
Iris (Saulius)
Laba diena,
Rekomenduojame naudoti ekstruzinį polistirolą. Jis turi labai geras šilumines savybes, tad jo reiks mažesnio storio, nei įprasto tipo polistirolo.
Ina
Sveiki.Noriu apsiltinti kambario siena polistiroliu.Ar jis nekenks sveikatai?
Iris (Saulius)
Laba diena,
Statybinių medžiagų parduotuvėse pirktas ir turintis jo parametrus patvirtinančius dokumentus polistirolas sveikatai nekenkia. Jums prašant, pardavėjas privalo pateikti dokumentus.
Lina
Sveiki,vyksta namo renovacija,apšiltino mineraline vata,bet kaip žinom darbai nevyksta taip greit,tai sienos gavo lietaus.Davar pravėrus langa lyg užsiuodžia pelėsio kvapas,ar gali buti ,kad vata sušlapusi po to supelėjo.Ačiū.
Iris (Saulius)
Laba diena,
Sušlapusi vata turi specifinį kvapą, tačiau teisingai įrengus ventiliacinį oro tarpą drėgmė iš vatos bus išgarinta. Šiluminės vatos savybės nepablogės.
Fasadams paprastai naudojama hidrofobizuota vata. Tokia vata vandens neįgeria.
Žinoma, tai negali kartotis sistemingai. Nuogąstavimus išsakykite už namo renovacijos darbų priežiūrą atsakingiems asmenims.
Mindaugas
Dariau aisku geriau polestirolu eps 70 fasadiniu uzarmuoji ir dedi plyteles.Tinkla dedi 200g skirta klinkerui susmeigiuoji per tinkla ir dedi plyteles.
Kestas
Sveiki, norėjau paklausti jei statinį ,tai priestatas 55m2 nėra rekupetacijos bet bus vietine ventiliacija sienos is duju silikato 30cm storio ka geriau rinktis fasadui ar neopora ar armuojama vata ar ventiliojama fasada ?
Ačiū
Iris (Saulius)
Laba diena,
Siūlome ventiliuojamą fasadą, kuris bus apšiltintas mineraline vata. Apdaila - keraminė ar akmens masės plytelė.
Priestato išorės apdailą vertėtų derinti su namo išorės apdaila.
Apie ventiliuojamo fasado privalumus: http://www.iris.lt/prekes/fasadai/ventiliuojami/
Mindaugas
Sveiki, noriu sužinoti , mineralinės vatos ir putų polistirolo garso izoliacijos skirtumą; jei mineralinė vata sugeria pvz: 90% garso, tai kiek sugertų polistirolas?
Iris (Saulius)
Laba diena,
Nėra bendro koeficiento, kuris leistų palyginti vatos ir putų polistirolo garso izoliaciją.
Putų polistirolo gamintojai (Kauno šilas) ir Paroc (akmens vata) turi specialius konkrečiai situacijai tinkamus gaminius.
Daugiau informacijos apie konkrečius garso parametrų matavimus ir vertinimus galima rasti šiame straipsnyje:
http://lt.lt.allconstructions.com/portal/categories/83/1/0/1/article/18493/garso-izoliacija-su-akmens-vata
aurelija
sveiki, kokia dekoratyvinio tinko rūšimi patartumėte dekoruoti namo fasadą, jai apšiliname putalpasčiu (25cm) (putų polisteris?Ačiū
Iris (Saulius)
Laba diena,
Tinkas yra ne “lygios” faktūros, o su akmenukais, kurių dydis 1,5-2,0-2,5 mm. Dažniausiai parduodamas ir populiariausias 1,5 mm samanėlės struktūra.
Jums siūlome Atlas firmos dekoratyvinį silikoninį 1,5 mm, “samanėlė” tinką. Spalvų gama -400.
Jums reikėtų atvykti iki artimiausios Iris parduotuvės ir išsirinkti norimą spalvą.
Evaldas
Sveiki, ar galima papildomai 5 cm akmens vatos sluosnį dėti šlaitiniame stoge po garų izoliacija? Po to iš karto po vata bus montuojamos gipso lubos. Ar geriau dėti putplastį?
Iris (Saulius)
Laba diena,
Galima.
Naudokite vatą, nes jos garų pralaidumas yra geresnis nei putplasčio.
Vidmantas
Sveiki. Ar įmanoma namo fasadą apšiltinti naudojant polisterolį, bet jo netinkuojant iš lauko, o dedant cementines dailylentes, o gal pavyktų naudojant ventiliuojamo fasado principą panaudoti ir medines dailylentes? Dėkoju už atsakymą.
Iris (Saulius)
Laba diena,
Kai sienos šildomos polistirolu, o apdaila cementinės, medinės dailylentės, polistirolo tinkuoti nereikia.
Eglė
Laba diena, Norėčiau sužinoti, kuo geriau būtų apšiltinti ir izoliuoti garsą daugiabučio blokinio namo trečiame aukšte esantį butą. Akmens vata ar polistirolu? Ačiū
Iris (Saulius)
Laba diena,
Skirtumas mažas. Pasirinkimą lemia nežymūs niuansai. Pasiskaitykite: https://www.ekspertai.lt/siltinimas_is_vidaus/patarimai/sienu_siltinimas_is_vidaus
Vaidis
Sveiki. Noriu apsišildyti mūrini namuka. Šildyti vata ar polistirolu? Noriu dekoratyvini tinka susideti. Sienoje yra oro tarpas, ji palikt kaip sienos kvepavimui ar uzpildyti ? Ačiū
Iris (Saulius)
Laba diena,
Namą apšildykite putų polistirolu, o sienoje esantį oro tarpą palikite.Polistirolo storis parenkamas pagal norimą pasiekti namo energetinio efektyvumo klasę.
Prekiaujame šių gamintojų dekoratyviniais tinkais - Atlas, Ceresit ir Baumit..
Dėl detalesnių reikalingų medžiagų paskaičiavimo, kreipkitės į Jums artimiausią Iris prekybos saloną.
Zenonas
Pasakykite prasau kokio storio reiketu poliestirolio kad apsaugoti ziemai vandentiekio krana esanti lauke atvirai.Ziema gali buti iki 30 laipsniu salcio ir nenoriu kad uzsaltu ventilis.Aciu is anksto.
Iris (Saulius)
Laba diena,
Visi vandentiekio vamzdžiai turi buti išvedžioti 1,2-1,5 m gylyje.
Jeigu padaryta kitaip, artėjant žiemos sezonui, privaloma iš tos sistemos (ir kranų) išleisti vandenį.
Nepavyks izoliuoti tik patį kraną, reikia apšildyti ir patį vandens įvadą iki krano.
Astridas
Sveiki, rekonstruojamas namas, 1 siena sienmedis( seni rastai)apie 20 kvadratu ,antra siena pamurinta per viena plita apie 10 kvadratu.
langai i isore isnesti 20 cm ant specialiu langam skirtu kieto polisterolio remu. karkasa panuoju isnsesti 25cm, kad bent 5 cm liktu angokrasciu ir palangems. klausimas, kaip geriau patartumete isnesti karkasa ir kuom geriau apiltinti? nes siuo metu siltinimo budu yra nuo ekovatos iki uzdaru poru purskamu putu. mano manymu optimaliausia butu akmens vata, bet nesu tikras, patarkit prasau.
Iris (Saulius)
Laba diena,
Šiltinimo karkasui ant mūro naudokite aliuminio profilius su nerūdijančio plieno kronšteinais. Fasadą šildyti siulome mineraline vata. Rekomenduojame KnaufInsulation gaminius.
Rekomendacijoms medinės sienos šiltinimui neturime pakankamų žinių.
Estera
Laba diena,norime renovuoti seno muro namo sienas.Norime jusu patarimo-kokias naudoti lengvesnias apsiltinimo medziagas.Kuo geriau kalti lentelemis ar deti dekoratyvini tinka.Patarkite,gal apsildinimo medziaga naudoti purskiant?Aciu.
Iris (Algirdas)
Laba diena,
Ir dekoratyvinis tinkas, ir lentelės yra tinkama išorinė apdaila. Rinkitės labiau patinkančią.
Dekoratyvinis tinkas dažniausiai dedamas ant polistirolo. Kalant medžio lentelėmis, daromas medžio karkasas ir šiltinama vata. Toks fasadas turi būti ventiliuojamas: https://www.iris.lt/prekes/fasadai/ventiliuojami/
Purškiamos apšiltinimo medžiagos paviršius nelygus. Dėl to netiks tinkavimui. Purškimas netinkamas ir ventiliuojamam fasadui.
Edvinas
O kas apsišildėt putom, kokį šildymo variantą rinkotės? Dabar labai ant bangos dujų katilai, galvoju ar tikrai verta?
Vaidas
Sveiki norėčiau pasiteirauti ką geriau rinktis vata ar polistirolas sildyti namo stogą. Namo stogas 2 šlaitų, namo klasė A+. Jeigu polisterolu tai kokiu ir jos storis? Ačiū
Iris (Saulius)
Laba diena,
Abi šios medžiagos turi labai panašų šiluminės medžiagos varžos koeficientą, tačiau turi ir nemažai skirtumų. Mes rekomenduojame rinktis mineralinę vatą (KnaufInsulation gaminius) dėl šių savybių:
1. Vata yra visiškai nedegi.
2. Vata turi geresnes garso izoliacijos savybes.
3. Vata lanksti medžiaga, todėl ją bus patogiau įtvirtinti tarp esamų gegnių.
4. Vatoje nesiveisia graužikai.
Dėl apšiltinimo medžiagos storio. Reikia vertinti pasirinkto gaminio (vatos arba polistirolo) šilumos laidumo koeficientą. Kadangi namo energetinė klasė yra A+, tai stogui rekomenduojame rinktis apšiltinimo medžiagas, kuriomis galima pasiekti tokius parametrus: U=0,09 W/m2K (R-11m2K/W)). Tai galima padaryti su ~ 35-40 cm vatos storiu.
Daug atsakymų, kurią apšiltinimo medžiagą rinktis, galima rasti:
https://www.iris.lt/prekes/fasadai/mineraline-vata-ar-polistirolas/
Andrius
Sveiki noriu pasiteirauti, ka geriau rinktis, vintiliuojamam fasadui, vata ar poliuretano plokstes.
Iris (Saulius)
Laba diena,
Ventiliuojamam fasadui geriau rinktis mineralinę vatą.
Daugiau informacijos apie šio tipo fasadus: https://www.iris.lt/prekes/fasadai/ventiliuojami/
Smygolas
Sveiki, ateityje planuoju sildyt nama is isores, bet siuo metu darysiu vidaus remonta, namas senas, sienos dvi plytos su oro tarpu. Ar bus naudos ant sienos is vidaus klijuoti 30mm ekstrudini polistirola? Sako, kad gali pradet pelyti.
Iris (Saulius)
Laba diena,
Pastato šiltinimas iš vidaus visada nėra geriausias sprendimas: niuansai su ventiliacija ir kambarių ploto praradimas.
Atsiranda pelėsio rizika.
Jums reiktų kreiptis į specialistus, kurie atlieka pastatų sandarumą ir matuoja sienų (viso karkaso) šilumines vertes. Jie atsakys dėl galimo rasos taško formavimosi, kai šildoma iš vidaus.
Kartu patars kokio storio polistirolu reiks apšildyti namo išorę.
Vargu, ar verta plonu sluoksniu šiltinti iš vidaus ir dar iš išorės. Šiltinimas storesniu sluoksniu iš išorės būtų logiškesnis.
Elvinas
Sveiki planuoju montuoti gibso plokstes nuosavam name koliudoriuje ir galvoju ji apsildyti koks geriausias butu apsildymo sprendimas, vata, polistirolas ar gipso plokstes jau su polistirolu?namas murinis su oro tarpu tarp plytu.
Iris (Saulius)
Laba diena,
Rekomenduojame apšiltinti vata. Ji geriau slopina garsą, patogiau dirbti. Siūlome naudoti KnaufInsulation Naturboard-035 plokštinę vatą: https://www.iris.lt/files/4416/1907/4431/naturboard_035_techniniu_duomenu_lapas.pdf


(Jūsų el. paštas nebus viešinamas)

© 2021   Visos teisės saugomos.