Kaip iki 2014 metų pasikeitė 2001-aisiais įrengto fasado apdaila?

Dažnai tik laikas parodo tikrąsias apdailos medžiagų savybes.

Apdailos medžiagomis prekiaujame nuo 1991 metų ir žinome apie jas pakankamai daug, bet 2000 metais rinkdamiesi fasado apdailą naujai statomam Iris pastatui Alytuje sprendėme tą pačią problemą – kokią apdailos medžiagą pasirinkti. Neabejojome, kad gražiausiai atrodys akmens masės plytelėmis dengtas fasadas, bet pigumu viliojo tinkuotas. Norėjome pabandyti ir kitas mums dar nežinomas medžiagas. Galiausiai priėmėme kompromisinį sprendimą – apdaila bus skirtinga.

Fasado apdailai panaudotos medžiagos:

  • Ispaniškos, 60x60 formato, žalsvai pilkos spalvos, matinės, rektifikuotos akmens masės plytelės. Mažmeninė kaina tuo metu buvo 31,90 Eur už kv. m. Plytelės tvirtintos prie metalinių profilių – ventiliuojamas fasadas. Šilumos izoliacija – akmens vata.
  • Aliuminio kompozicinė plokštė (ACP), sudaryta iš dviejų aliuminio lakštų ir tarp jų esančio plastiko užpildo, 120x90 formato, pilkos ir rudos spalvos. Mažmeninė kaina tuo metu buvo 43,40 Eur už kv. m. Plokštės tvirtintos prie metalinių profilių, kaip ventiliuojamam fasade. Šilumos izoliacija – akmens vata.
  • Žaliai pilkos spalvos, akrilinis, Atlas gamybos dekoratyvinis tinkas. Mažmeninė kaina tuo metu buvo 7,50 Eur už kv. m. Šilumos izoliacija – polistirolas.

Mes tada nežinojome kiekvienos medžiagos vieno kvadratinio metro įrengimo kainos, o lyginome tik pačios apdailos kainas. Klaida.

Kaip fasadas atrodo dabar? Bendras vaizdas iš toliau – geras.

Tamsūs nutekėjimai ant pilkos ACP plokštės matosi tik iš arčiau. To priežastis – tarp dviejų plokščių tarpelyje susikaupusi drėgmė ir purvas. Niekas dabar nežino, kodėl tarpelis tarp plokščių buvo uždengtas ir kodėl fasado viršuje ir apačioje palikti nepakankamo pločio tarpai traukai susidaryti. Tokia per daug uždara konstrukcija negali būti prilyginama ventiliuojamam fasadui. Tikrame ventiliuojamame fasade susidariusi oro trauka džiovintų plokštę ir neleistų susikaupti drėgmei ir dulkėms.

Lygus ACP plokštės aliuminio paviršius neįgeria drėgmės ir purvo, todėl nusivalo nesunkiai, bet kas valys trijų aukštų pastato sienas? Kažin ką reikėtų veikti, jei plokštės būtų ne pilkos, o geltonos spalvos?

Liūdnai atrodo jau ne kartą remontuotas pastato cokolis. Bet tai labiau susiję su hidroizoliacija nei fasadų apdaila.

Labiausiai nerimaujame dėl tinkuoto fasado kitoje pastato pusėje. Nors jis atrodo tvarkingai – sausas, spalva nepakito, pelėsis neatsirado – bet prieš keletą metų pastebėjome įtrūkimus, kurių vis daugėja. Daugiausia defektų yra prie langų ertmių. Didžiausius iš jų uždengėme reklaminiais tentais. Bet kada nors kažką reikės daryti... 

Beje, kitoje tinkuotoje sienoje jokių įtrūkimų neatsirado – atrodo taip pat tvarkingai, kaip ir plytelių fasadas.

Apie plyteles. Ypatingai priekabiai apžiūrėjome plyteles po palangėmis, kitose dažniau sudrėkstančiose vietose – nėra prie ko prikibti. Plytelės atrodo kaip naujos, nėra net užuominų apie nutekėjimus, purvą ar pelėsį. Norintys gali patikrinti.

Visus statybos darbus atliko tie patys statybos bendrovės „Skirnuva“ meistrai. Neprikibsi, kad vienus darbus darė profesionalai, o kitus – mėgėjai. Fasado tinkavimas jiems nebuvo naujiena, o patirties įrengiant ventiliuojamą fasadą su plytelėmis ir ACP plokšte beveik neturėjo. Jei defektai būtų atsiradę ventiliuojamame fasade, sakytume, kad problema darbų atlikime, bet yra priešingai... Ko gero, tinkas skeldėja dėl netolygaus pastato sėdimo.  

Kas pasikeitė per šį laikotarpį ir ką darytume kitaip?

  • Praktiškai įsitikinome akmens masės plytelių fasado privalumais. Nors žinojome puikias plytelių savybes, bet nebuvo praktinio pavyzdžio. Dabar patys įsitikinome ir kitiems galime parodyti.
  • ACP plokštės nenaudotume. Bet ne dėl atsiradusių nutekėjimų. Manome, kad teisingai įrengtame ventiliuojamame fasade jų nebūtų buvę. Atsisakytume dėl aukštos kainos. Plokštes keistume į panašių spalvų akmens masės plyteles. Juo labiau, kad jos dabar pusiau pigesnės.
  • Pastato cokolio netinkuotume. Pataisyti galima ir dabar – žadame apklijuosti akmens masės plytelėmis. Taip bus pigiau ir saugiau, jei kam nors į galvą šautų mintis cokolį paspardyti.
  • Sunkiausia apsispręsti dėl tinkuoto fasado. Jis kol kas nėra tiek blogas, kad reikėtų tinkuoti iš naujo. Jo nė iš tolo negalima lyginti su kitais pigiausio tinko fasadų variantais. Gal defektų nedaugės? Ir dabar manome, kad mažiau matomą fasado dalį galima tinkuoti. Jei kombinuoti medžiagų fasade negalėtume, sprendimas vienareikšmis – ventiliuojamas fasadas su akmens masės plytelėmis.

Taip pat gražiai atrodo ir netoliese esantis Alytaus sporto rūmų fasadas, kuriam mes pateikėme plyteles.

Dažnai tik laikas parodo tikrąsias apdailos medžiagų savybes.

(Balsų: 5)

Klausti ar komentuoti galite po kiekvienu straipsniu.
Atsakymą į klausimą rasite šiame puslapyje ir savo el. pašte.Komentarai

irmantas
reiktu apdeti pagalbini akmens plitelemis ventiliujamu varijantu kiek kaina 1 kvadrato su metalais ir plitelemis siltinimo nereikia .868630281
Iris (Egesta)
Laba diena,
Su Jumis susisieks mūsų vadybininkas ir atsakys į klausimus.


(Jūsų el. paštas nebus viešinamas)

© 2021   Visos teisės saugomos.