Dekoratyvinis tinkas

Dekoratyvinis tinkas apsaugo išorines sienas nuo atmosferos poveikio ir papuošia fasadą. Dekoratyviniu tinku galima padengti tradicinį tinką arba formuoti šiltinimo sistemos apdailos sluoksnį. Dekoratyvinio tinko savybes lemia jo gamyboje naudojama rišamoji medžiaga.

Yra keli tinko tipai, vienas nuo kito besiskiriantys chemine sudėtimi:

 • akrilinis tinkas,
 • silikoninis tinkas,
 • silikatinis tinkas,
 • mineralinis tinkas,
 • silikatinis-silikoninis tinkas.

Galutinę fasado išvaizdą lemia tinko tekstūra ir padengimo būdas. Galima „raižyta“ arba „akmenukų“ tekstūra. Skirtingi dekoratyvinio tinko gamintojai tą pačią tekstūrą apibūdina skirtingais žodžiais: „samanėlė“, „lietutis“ ar pan. Vaizdą įtakoja ir tinko frakcijos dydis. Padengimas gali būti vertikalus, horizontalus arba žiedinis.

„Akmenukų“ faktūra

Didelis kiekis vienodo dydžio akmenėlių užtikrina tolygų paviršiaus vaizdą. „Akmenukų“ faktūra išgaunama plastikine mentele. Akmenėlių dydis keičia tinko vaizdą.

 • „Akmenukų“ faktūra, mineralinis tinkas, akmenėlių dydis 1,5 mm.
  „Akmenukų“ faktūra, mineralinis tinkas, akmenėlių dydis 1,5 mm.
 • „Akmenukų“ faktūra, mineralinis tinkas, akmenėlių dydis 2,5 mm.
  „Akmenukų“ faktūra, mineralinis tinkas, akmenėlių dydis 2,5 mm.

„Raižyta“ faktūra

„Raižyta” faktūra išgaunama paviršių ruošiant plastikine mentele. Šio proceso metu užpildo frakcija ridenama paviršiumi ir tinko sluoksnio išraižymas priklauso nuo mentelės judėjimo krypties. Priklausomai nuo frakcijos dydžio, tekstūra gali būti smulki arba stambi.

 • „Raižyta“ faktūra, mineralinis tinkas, akmenėlių dydis 2,5 mm, tinkas dengiamas plastikine mentele žiediniais judesiais.
  „Raižyta“ faktūra, mineralinis tinkas, akmenėlių dydis 2,5 mm, tinkas dengiamas plastikine mentele žiediniais judesiais.
 • „Raižyta“ faktūra, mineralinis tinkas, akmenėlių dydis 2,5 mm, tinkas dengiamas plastikine mentele viena kryptimi.
  „Raižyta“ faktūra, mineralinis tinkas, akmenėlių dydis 2,5 mm, tinkas dengiamas plastikine mentele viena kryptimi.
 • „Raižyta“ faktūra, akrilinis tinkas, akmenėlių dydis 2,0 mm, tinkas dengiamas plastikine mentele žiediniais judesiais.
  „Raižyta“ faktūra, akrilinis tinkas, akmenėlių dydis 2,0 mm, tinkas dengiamas plastikine mentele žiediniais judesiais.
 • „Raižyta“ faktūra, akrilinis tinkas, akmenėlių dydis 2,0 mm, tinkas dengiamas plastikine mentele viena kryptimi.
  „Raižyta“ faktūra, akrilinis tinkas, akmenėlių dydis 2,0 mm, tinkas dengiamas plastikine mentele viena kryptimi.
 • „Raižyta“ faktūra, akrilinis tinkas, akmenėlių dydis 3,0 mm, tinkas dengiamas plastikine mentele viena kryptimi.
  „Raižyta“ faktūra, akrilinis tinkas, akmenėlių dydis 3,0 mm, tinkas dengiamas plastikine mentele viena kryptimi.

Namo išvaizdai tinko tekstūra ir spalva yra svarbūs, bet ne tik jie lemia tinkamą dekoratyvinio tinko pasirinkimą. Svarbios yra ir kitos tinko ir tinkuojamo pastato savybės.

Pagrindinės techninės dekoratyvinio tinko charakteristikos pagal Europos standartą EN 1602:

 • vandens įgeriamumas,
 • vandens garų pralaidumas,
 • savaiminio išsivalymo savybės.

Kokiomis savybėmis pasižymi kiekviena tinko rūšis?

Elastingumas. Akrilinis ir silikoninis tinkas elastingesnis nei mineralinis ir silikatinis tinkas.

Įgeriamumas. Akrilinio ir silikoninio tinko sudėtyje yra žymiai daugiau sandarinančių ir vandens įgeriamumą mažinančių, o tuo pačiu mechaninį atsparumą didinančių polimerų. Mineralinio ir silikatinio tinko įgeriamumas ribojamas į jų sudėtį įdedant specialių priedų.

Atsparumas purvui. Akrilinis ir silikoninis tinkas natūraliai susipurvina dėl aplinkos užterštumo, dulkėms nusėdus ant tinko paviršiaus. Dėl mažo šio tinko vandens įgeriamumo purvas nusėda tik ant tinko paviršiaus ir dažniausiai nusiplauna lyjant lietui. Mineralinis ir silikatinis tinkas taip pat natūraliai susipurvina, tačiau dėl atviros struktūros nešvarumai įsigeria į tinko mikrostruktūrą ir juos sunkiau nuplauti.

Priežiūra. Dėl akrilinio ir silikoninio tinko mažo vandens įgeriamumo teršalai kaupiasi tinko paviršiuje ir lengvai nuplaunami aukšto slėgio vandens srove. Mineraliniame ir silikatiniame tinke teršalai įsiskverbia į tinko mikrostruktūrą. Norint atnaujinti pastato išvaizdą, jį būtina perdažyti.

Spalvų įvairovė. Akrilinis, silikatinis, silikoninis ir silikatinis-silikoninis tinkas gali būti praktiškai bet kokio atspalvio. Mineralinio tinko spalvų pasirinkimas nedidelis, spalvos neintensyvios.

Spalvų nublukimas. Akrilinio, silikoninio, silikatinio ir silikatinio-silikoninio tinko sudėtyje nėra cemento arba kalkių, todėl darbų metu ar iš karto po jų baigimo lietus negali „išplauti“ spalvos.

Spalvos patvarumas. Dėl mažesnio šarmingumo akrilinis, silikoninis ir silikatinis-silikoninis tinkas yra priskiriamas prie didesnio spalvos stabilumo tinko (ilgesnis blukimo laikas). Dėl aukšto šarmingumo silikatinis ir mineralinis tinkas yra priskiriamas prie vidutiniškai spalvos išblukimui atsparaus tinko.

Atsparumas mikrobiologinei taršai. Dėl įdedamų priedų akrilinis ir silikoninis tinkas yra puikiai apsaugotas nuo mikrobiologinės taršos. Be to, uždara tinko paviršiaus struktūra nesudaro galimybių augti grybeliui ir dumbliams. Silikatinis ir mineralinis tinkas pasižymi ypač aukštu šarmingumo lygiu (pH > 12), kuris suformuoja natūralią pastato paviršiaus apsaugą, o įdedami priedai dar papildomai apsaugo nuo mikroorganizmų plitimo.

Tinkui parinkti būtina informacija ir apie tinkuojamą pastatą

Koks yra pastato sienos garų laidumas?

Dekoratyvinis tinkas turi lengvai praleisti iš patalpų einančius vandens garus. Jeigu tinkuojama siena gerai laidi vandens garams (akytas betonas, ypač, jei apšiltintas mineraline vata), tai ir dekoratyvinis tinkas turi juos gerai praleisti. Tokiu atveju tinkamiausias – mineralinis arba silikatinis tinkas. Jei sienos laidumas garams vidutinis, tiks ir kitų rūšių tinkas.

Koks yra pastato amžius?

Sudūlėjusios sienos turi labai didelį garų pralaidumą, todėl senus, keliasdešimties metų pastatus būtina tinkuoti garams laidžiu tinku. Tam ypač tinkamas silikatinis tinkas.

Ar šalia pastato yra žaliosios zonos, vanduo?

Jeigu taip, labai tikėtina, kad ant fasado atsiras organiniai nešvarumai: dumbliai arba grybeliai. Mineralinis ar silikatinis tinkas sukelia stiprią šarminę reakciją (pH ~12), o tokioje aplinkoje mikroorganizmų vystymasis yra neįmanomas. Akrilinis ir silikoninis tinkas turi priedų, stabdančių mikroorganizmų vystymąsi. Organiniams nešvarumams atsparesnis ir dekoratyvinis tinkas su sumažintu vandens įgeriamumu.

Ar šalia pastato intensyvus eismas arba kitas taršos šaltinis?

Tokiose vietose rekomenduojama naudoti silikoninį tinką, nes jis ilgai lieka švarus – mažesni nešvarumai lietui lyjant nusiplauna patys. Akrilinis tinkas irgi tiks.

Kokį asortimentą siūlome mes?

Mes siūlome trijų gamintojų: lenkų Atlas, vokiečių Ceresit ir austrų Baumit dekoratyvinį tinką. Spalvų ir rūšių spektras labai platus. Visų jų gaminamas dekoratyvinis tinkas yra kokybiškas. Kainą lemia tinko rūšis, jo savybės ir spalvos intensyvumas.

Kad ir koks išsamus būtų dekoratyvinio tinko parinkimo aprašymas, vienareikšmiško atsakymo, kurį tinką reikia rinktis, nerasite. Tinko pasirinkimas – kompromisas, kai kažkas aukojama vardan kažko. Nesuklysti padės mūsų vadybininkai – šios srities specialistai

Naujos medžiagos ir sprendimai leidžia sukurti naujus – geresnius tinkus.

Silikatinis-silikoninis tinkas yra sudėtinis dviejų skirtingų tipų tinko produktas – siloksano dervos ir silikato. Apjungus šias dvi medžiagas buvo gautas tinkas, pasižymintis ypač aukštomis vandens garų pralaidumo ir tuo pačiu ypač žemomis vandens įgeriamumo savybėmis. Didesnis šarmingumas pagerina natūralią paviršiaus apsaugą nuo mikroorganizmų augimo, o kompaktiška polimerų struktūra apsaugo tinko paviršių nuo purvo dalelių įsiskverbimo.

Visais atvejais prieš tinkavimą paviršių būtina gruntuoti.

Skirtingų tinko rūšių kainų palyginimą rasite fasado apdailos ir šiltinimo kainų lentelėje.

(Balsų: 10)

Klausti ar komentuoti galite po kiekvienu straipsniu.
Atsakymą į klausimą rasite šiame puslapyje ir savo el. pašte.Komentarai

ryma
armuotas fasadas tinkliuku ir armavimo misiniu ar galima palikti per ziema negruntavus jei ne tai kuo gruntuoti
Iris (Saulius)
Laba diena,
Armuotas fasadas prieš žiemą turi būti nugruntuotas.
Tik pasirinkus tinką (akrilinį, silikoninį ar kitą), parenkamas jam tinkamas gruntas.
Rita
Kaip nusipirkti geltono tinko.Ar tinka luboms
Iris (Saulius)
Laba diena,
Paruošto geltono tinko luboms neturime. Lubas galima suformuoti iš gipsinio tinko TEMPO, 30 kg (gipsinis mašininis tinkas): http://www.iris.lt/e-parduotuve/catalogsearch/result/?q=TEMPO arba Rotband kibaus tinko: http://www.iris.lt/e-parduotuve/catalogsearch/result/?q=rotband
Ir po to jas nudažyti pasirinkta geltona spalva.
Jonas
Sveiki ar galima dekora deti ant cemento drozliu plokstes (cetrio)
Iris (Mindaugas)
Laba diena,
Galima tinkuoti, plokštė turi būti stabili bei nugruntuota. Rekomenduojame Grunto plast gruntą:
http://www.iris.lt/e-parduotuve/grunto-plast-5-kg-universalus-gruntas
Laura
Sveiki, ar galima silikoninį tinką naudoti miegamojo kambario sienų dažymui?
Iris (Saulius)
Laba diena,
Galima.
Laura
Sveiki, ar galima silikoninį tinką naudoti miegamojo kambario sienų dažymui?
Laura
Ačiū už atsakymą.
Tomas
Balkone dekoratyvinis tinkas, tačiau jau 6men nedingsta cheminis stiprus kvapas ypatingai jei langai uzdaryti. Ka patarsite?
Iris (Saulius)
Laba diena,
Kad kvapas nuo dekoratyvinio tinko laikytųsi net 6 mėn. labai keista. Gal esate alergiškas kažkokiems kvapams? Dažnai vėdinkite ar net palikite atvirą balkoną ilgesniam laikotarpiui ir problema turėtų išsispręsti. Gal balkone yra apdailos elementų ar baldų iš plastiko? Gaminiai iš šios žaliavos, kaitinant saulei, gali skleisti specifinį kvapą
Ipolitas
Sveiki, ar nutinkavus sieną Knauf Strukturputz (Mineralinis dekoratyvusis tinkas „samanėlė“) reikią ją papildomai dažyti? Jei tenkina tinko spalva, ar vis tiek reikėtų nudažyti tinką tokia pačia spalva dėl ilgaamžiškumo?
Iris (Saulius)
Laba diena,
Tinkas atsparus lauko sąlygoms ir gali būti nedažytas, jei tinka jo spalva.
Gamintojas rekomenduoja dažyti, pvz., silikoniniais dažais Siliconharz EG Farbe, kad apsaugotų fasado šiltinimo sistemą nuo vandens įmirkio. Mineralinis tinkas įgeria drėgmę ir vandenį, o dėl to trumpėja jo eksploatacinis laikas.
Daugiau informacijos - pridėtam aprašyme: https://www.iris.lt/files/6915/9669/9907/Knauf_Strukturputz__TDL.pdf
Exposeit
Sveiki, su kuo galeciau kalbeti apie teksturini tinka..
turime uzklausa vidaus darbams, 200 kvm.
Augis
Sveiki ar turite akrilinio dekoro ir idomu kokia kaina ir kur pirkt kibirais ar maišiukais
Iris (Saulius)
Laba diena,
Turime Atlas akrilinio tinko, 1,5 mm frakcijos, "samanėlė".
Pakuotė -25 kg kibiras.
Išeiga ~ 2,5 kg/1m2
Dekoras parduodamas baltas arba tonuojamas pagal pasirinktą spalvą iš Atlas tinkų spalvinininko.
Dekorą užsisakyti galit bet kurioje Iris parduotuvėje.
https://www.iris.lt/files/6716/0127/3570/SAH_akrilinis_TDL.pdf
Juste
Labas! Kokios rusies dekoratyvinis tinkas tinka virtuves sienai ir koridoriuj (vidaus darbams)? Koks sienu paruosimas reikalingas pries tinko uzdejima?
Iris (Saulius)
Laba diena,
Koridoriuose ir virtuvėje rekomenduojame naudoti Atlas mozaikinius tinkus - Atlas DEKO M.
Sienos paruošimas ir darbų seka – produkto aprašyme: https://www.iris.lt/files/5616/0248/3026/Deko_M_TDL.pdf
Su tinkų spalvų variantais galite susipažinti bet kurioje Iris parduotuvėje.
Rita
Laba diena.Noriu paklausti koks geriausiai tiktų tinkas mediniam namui,kuris apmūrintas raidonom plytom?
Iris (Saulius)
Laba diena,
Svarbu yra tinkamai paruošti tinkui pagrindą. Jis turi būti lygus. Raudonas plytas reikia išglaistyti cementiniu skiediniu (pavyzdžiui, Atlas ZT).
Ant išlyginto pagrindo galima dėti bet kurią tinko rūšį ir spalvą. Tinko pasirinkimo kriterijai yra išdėstyti straipsnyje: https://www.iris.lt/prekes/fasadai/dekoratyvinis-tinkas/
Agnė
Sveiki, kokį dekoratyvinį tinką geriausia naudoti vonios kambaryje? Ar galima dekoratyvinį tinką naudoti duše kaip alternatyvą plytelėms?
Iris (Saulius)
Laba diena,
Vonios kambaryje galima naudoti tik cementinius tinkus. Ir tik kontakto su vandeniu neturinčiose vietose.
Tam tinkami įvairūs modeliuojami dekoratyviniai tinkai (pvz., Baumit CreativTop). Reikalingas papildomas sienos padengimas apsauginiu laku.
Duše susidaro idealios sąlygos grybeliui. Jis gali būti lengvai pašalinamas tik nuo lygių ir vandenį atstumiančių paviršių: stiklo arba glazūruotų plytelių.
Jurgita
Sveiki, ar galima dekoratyvų tinką naudoti balkone? Balkono sienos,, kaip ir visa namo apdaila is kokiu tai metalo metalo ploksciu.
Iris (Saulius)
Laba diena,
Balkone dekoratyvinis tinkas naudojamas gan plačiai, tačiau ant metalinių plokščių jis netinkamas.
Judita
Laba diena noriu paklausti ar turi dekoratyvinio tinko lauko sienai. Reiktu tamsiai rudos
Iris (Saulius)
Laba diena,
Turime silikoninio tinko bazių, 1,5 ir 2,0 mm frakcijos, samanėlė. Gamintojai - Atlas, Baumit, Ceresit: https://www.iris.lt/e-parduotuve/statybiniai-misiniai/dekoratyviniai-tinkai
Nini
Sveiki norečiau paklausti kiek kainuoja lauko dekoras 78kw?
Iris (Egesta)
Laba diena,
Atrašėme Jums į el. paštą.


(Jūsų el. paštas nebus viešinamas)

© 2021   Visos teisės saugomos.